Jak uszyłam portfel idealny dla mnie.Mówią że szczytem głupoty jest kupić portfel za ostatnie pieniądze, więc jeśli na koncie świeci pustkami bo wydałaś wszystko na materiały - to uszyj sobie portfel :). 
Jeśli chodzi o to jak powinien on wyglądać to każdy ma inne oczekiwania i potrzeby. Ja wam pokażę jak uszyć taki, który spełnia moje, ale wy przy odrobinie wyobraźni możecie go dowolnie modyfikować by był odpowiedni dla was.
Oto mój dotychczasowy portfel:


Po długim czasie użytkowania mogę powiedzieć że:
 • Uwielbiam zamykaną dużą kieszeń na banknoty
 • Nie używam połowy kieszonek szczególnie tej na zdjęcia (chyba takie jest jej przeznaczenie)
 • Brakuje mi miejsca na dowód rejestracyjny bo nigdzie się nie mieści 
 • Małych kieszonek na zamki nie używam wcale. 
W moim nowym projekcie będę chciała to wszystko uwzględnić by powstał portfel idealnie spełniający moje oczekiwania.  
Siadając do maszyny w głowie był jedynie zarys, a wszystko powstawało na bieżąco. Tworząc "na żywioł" czasem wycinam elementy z lekkim zapasem, bo łatwiej jest coś przyciąć niż dosztukować.
Ostatecznie portfel powstał z następujących kawałków tkaniny wodoodpornej (podaję wymiary uwzględniające zapas na szwy):
 • podstawowe elementy portfela
  • 13 x 28 cm - granatowy 2 szt
  • 14 x 28 cm - granatowy 2 szt + wilgofil - przegródka środkowa z zamkiem
  • 15 x 28 cm - granatowy 1 szt + wzór 1 szt + wilgofil - część zewnętrzna
 • 3 kieszonki na środku:
  • 6,5 x 11,5 cm - różowy
  • 7,5 x 11,5 cm - granatowy
  • 8,5 x 11,5 cm - turkusowy
  • 9 x 3,5-4 cm - różowy - wykończenie kieszonek na górze
 • 3 kieszonki z prawej strony:
  • 6,5 x 12,5 cm - różowy
  • 7,5 x 12,5 cm - granatowy
  • 8,5 x 12,5 cm - turkusowy
 • kieszeń na dowód rejestracyjny:
  • 9 - 9,5 x 11,5 cm - granatowy
  • 3 x 12,5 cm - granatowy 2 szt - wykończenie kieszeni z boków
 • wykończenie wewnętrznej przegródki
  • 3,5-4 x 28 cm  - granatowy
Dodatkowo:
 • taśma rzep - 14 cm
 • taśma suwakowa 3 mm - 28 cm plus opcjonalnie kilka cm zapasu
 • suwaki do taśmy - 2 szt
 • tasiemka rypsowa 25 mm - ok 90 cm
Zaczynam od kieszonek na karty i dokumenty.


Robię zakładkę na 1 cm na wszystkich elementach i upinam szpilkami.


Następnie przeszywam wszystkie elementy ściegiem prostym dwukrotnie: ok 2-3 mm od brzegu i ok 8 mm od brzegu.


Biorę kieszonkę turkusową i granatową. Spinam je razem zostawiając 1 cm od górnego brzegu.


Następnie obracam na lewą stronę i zaznaczam linię w odległości 5,5 cm od górnego brzegu turkusowej kieszonki i zszywam ściegiem prostym po linii.


Następnie przypinam różową kieszonkę także przesuwając ją o 1 cm od brzegu poprzedniej (czyli granatowej) obracam na lewą stronę i rysuję linię w odległości 6,5 cm od górnego brzegu kieszonki turkusowej. Następnie przeszywam po wyznaczonej linii.


Robię pierwszą przymiarkę - sprawdzam czy karty i dokumenty pasują do kieszonek, albo inaczej - czy kieszonki pasują do dokumentów :)


Następnie zabieram się za kieszonkę na dowód rejestracyjny. Przypinam ją jak na zdjęciu a następnie zszywam górny i prawy bok.


Teraz czas wykończyć kieszonkę od góry. Przypinam do góry kieszonki kawałek materiału o szerokości ok 3,5-4 cm i przyszywam.


Następnie podwijam materiał do dołu i przypinam szpilkami...


... oraz przeszywam ściegiem prostym odpowiednio 2-3 mm i 8 mm od brzegu.


Teraz powoli następuje czas by kieszonki przyszyć do portfela. Zaczynam od środkowej. Wyznaczam środek materiału i środek kieszonki i przykładam.


Następnie biorę dwa paski materiału o szerokości ok 3 cm, które posłużą mi do wykończenia kieszeni z boku. Przypinam je równo w miejscu gdzie kieszeń się kończy.


Następnie przyszywam te elementy. Sprawdzam czy wszystko poszło dobrze i obliczenia były poprawne... no i w konsekwencji czy dowód rejestracyjny się mieści - w końcu to głównie z jego powodu szyję ten portfel.


Wszystko się mieści więc podwijam materiał i przypinam szpilkami.


Przeszywam podwójnie ściegiem prostym i zaznaczam miejsce na dole w którym chcę zakończyć kieszonkę.

Przeszywam ściegiem prostym. Tym samym środkowy "pakiet kieszonek" jest gotowy. Odcinam zapas materiału.


Teraz czas na kieszonki z prawej strony. Przypinam je równo z końcem materiału (z prawej strony portfela - na zdjęciu na dole) i jednocześnie 1 cm wyżej niż środkowa kieszonka (na zdjęciu z prawej strony).


Odwijam granatową i różową kieszonkę, przypinam szpilkami by mi chwilowo nie przeszkadzały. Zaznaczam linię 4,5 cm od końca kieszonki turkusowej i przeszywam po linii ściegiem prostym.Odpinam szpilki które mi tymczasowo przytrzymywały kieszonki i przyszywam ściegiem prostym od dołu i z prawej strony.


Biorę drugi taki sam podstawowy element przykładam lewą stroną do lewej i przyszywam ściegiem prostym wkoło.


Następnie przygotowuję pasek o szerokości ok 3,5-4 cm i wykańczam nim górny brzeg tak jak poprzednio przy kieszonce na dowód rejestracyjny.Teraz czas na kolejne przymiarki! Wszystko pasuje a ja się bardzo, bardzo cieszę!


Teraz czas na środkową przegródkę z zamkiem.  Biorę 2 kawałki tkaniny, wigofil i taśmę suwakową z założonymi dwoma suwakami.


Biorę jeden kawałek tkaniny i przyszywam zamek.


Następnie przykładam drugi kawałek tkaniny prawą stroną do prawej a na to wigofil. Poniżej pokazuje kolejność.  Oczywiście przy szyciu wyrównuje wszystko do krawędzi.


Następnie obracam na prawą stronę i stębnuję. Tutaj pokazuje wam mój sposób by nie męczyć się z suwakami na zamku pod stopką.  Ucinam trochę dłuższy kawałek taśmy suwakowej i na tym zapasie ustawiam suwaki przy szyciu.  Po przyszyciu zamka przesuwam suwaki na środek i odcinam zapas taśmy.  Teraz biorę cześć z kieszeniami i przykładam do uszytej  właśnie przegródki.


Następnie przeszywam boki i dół łącząc oba elementy razem.  Wyrównuję nadmiar materiału. Z boku przyszywam jeszcze rzep w odległości ok 1 cm od brzegu.


Pozostał mi już tylko przód.  Ja postanowiłam ozdobić go kawałkiem washable kraft paper. Przy pomocy dziurkacza ozdobnego wycinam jelonka i naszywam oba kawałki papieru na materiał wierzchni.


Przyszywam  drugą część taśmy rzep (haczyki) w odległości 21 cm od brzegu.  Dobrze jest nałożyć w tym momencie wszystkie części i sprawdzić czy po złożeniu portfela rzep będzie pasował do sobie. Przykładam tkaninę granatowa, wigofil i tkaninę ze wzorem jak na zdjęciu.


Przykładam równo i spinam.  Tu już jest tyle warstw że szpilki się nie nadają więc wykorzystałam spinacze (klamry) do papieru. 


Szyję ściegiem prostym wkoło.Ostatnim etapem jest przyszycie tasiemki rypsowej złożonej na pół wkoło portfela.I to by było na tyle... możemy iść na zakupy z nowym portfelem... oczywiście po wyposażeniu go w karty lub gotówkę ;)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty